Co musisz wiedzieć o opakowaniach PLA, czyli o bioplastiku słów kilka

Mimo nawet najszczerszych chęci bycia eko, nie zawsze jest nam z tą ideologią po drodze. Staramy się segregować śmieci, używać materiałowych toreb na zakupy a poprzez to ograniczyć zużycie plastiku. Co jednak w sytuacji, gdy z okazji, chociażby przyjęcia, nie chcemy rezygnować ze słomek, albo po prostu musimy zaopatrzyć się w jednorazowe sztućce i kubki? Z pomocą przychodzi tworzywo PLA, czyli ekologiczna alternatywa dla zwykłego plastiku.

 

Fenomen PLAodnawialność

Tworzywa odnawialne i biodegradowalne są coraz bardziej popularne. Należy do nich, chociażby polilaktyd powstały poprzez otrzymanie kwasu mlekowego. Ten z kolei pochodzi, chociażby ze skrobi kukurydzianej, trzciny cukrowej, czy ziemniaków. Wobec tego jest on całkowicie odnawialny. Oczywiście nie można powiedzieć tego samego o zwykłym plastiku, który powstaje przy użyciu ropy naftowej. Jest to znacząca różnica.

 

Niestety, często dostajemy informacje, że produkt powstał z tworzywa, które w całości ulegnie biodegradacji i błędnie sądzimy, że jest on również stworzony ze źródła odnawialnego. Nic bardziej mylnego. Te dwie kwestie nie mają ze sobą nic wspólnego. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby kupowane przez nas produkty z plastiku były stworzone z materiałów odnawialnych, to powinniśmy zdecydować się na te stworzone z PLA. W wielu innych przypadkach biodegradowalność nie idzie w parze z odnawialnością.

 

Biodegradacja

Drugą niezaprzeczalną zaletą PLA jest jego biodegradowalność. Wszelkie opakowania, sztućce, kubki i nie tylko, stworzone z polilaktydu można poddać recyklingowi. Bioplastik po rozłożeniu oddaje jedynie naturalne składniki, z których został stworzony. Rozkłada się zatem na biomasę, CO2 i wodę. Pamiętajmy jednak, że jego degradacja nastąpić może jedynie w warunkach, jakie stwarza przemysłowy komposter. Chodzi głównie o wystarczająco wysoką temperaturę oraz o odpowiednia wilgotność. Wtedy proces ten trwa od 45 do 90 dni.

 

Powinniśmy pamiętać wobec tego, że nie możemy na własną rękę rozłożyć akcesoriów stworzonych z polilaktydu. Naukowcy wskazują, że proces ten trwałby wiele miesięcy. Dlatego tak ważne jest, aby zużyty bioplastik wrzucać do odpowiednich pojemników na śm

ieci. Powinniśmy szukać tych w kolorze brązowym przeznaczonych do odpadów organicznych. Jeśli wyrzucimy nawet biodegradowalny odpad, chociażby do lasu, to ten zaśmieci środowisko tak jak i inne porzucone byle gdzie odpady.

 

Praktyczność

Wszelkie akcesoria takie jak sztućce, talerze, czy kubki oraz opakowania stworzone z PLA są niezwykle praktyczne. Po pierwsze, można w nich bez problemu przechowywać płyny i to przez całkiem długi czas. Na Internecie można spotkać się z opiniami, że dopiero po tygodniu od napełnienia kubka z bioplastiku, ten zaczął lekko przeciekać. Po drugie, akcesoria stworzone z PLA wyglądają i zachowują się identycznie jak zwykły plastik. Są więc dosyć sztywne i wytrzymałe a sam bioplastik charakteryzuje się przezroczystością i połyskiem. To wszystko sprawia, że nie sposób odróżnić ekologicznej alternatywy od plastiku, który znamy od dawna.

Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.