Spółka w Hiszpanii- jaka będzie najbardziej odpowiednia?

W Hiszpanii istnieje kilka możliwości założenia spółki, bardzo wiele zależy więc od tego, jakiego rodzaju działalność nas interesuje i na jakich zasadach chcemy ją prowadzić. Alternatywą dla spółki jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W praktyce jednak wiele przedsiębiorców woli zdecydować się na rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nawet, jeśli mieliby do spółki przystąpić samodzielnie. Dzieje się tak z tego względu, że w przypadku spółki jej uczestnicy decydują o jej losach tylko do wysokości wniesionego do niej kapitału, a ich majątek prywatny jest chroniony. Spółka jest zakładana w momencie sporządzenia specjalnego aktu założycielskiego w obecności notariusza. Nie jest to jednak jedyna z możliwości.

Jaki rodzaj spółki będzie najkorzystniejszy?

Wyżej wspomniana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to tylko jedna z możliwości na założenie spółki w Hiszpanii w branży gastronomicznej. W przypadku tego wariantu należy posiadać 3000 euro kapitału początkowego na start. Uczestnicy spółki nie odpowiadają za jej losy swoim majątkiem prywatnym.

Alternatywą dla tego typu podmiotu jest spółka komandytowa, która funkcjonuje tak naprawdę na bardzo podobnych zasadach, co podobny typ spółki przewidziany w polskim prawie. W tym przypadku tylko jeden z uczestników spółki odpowiada za nią do wysokości wniesionego wkładu, podczas gdy pozostali jej uczestnicy odpowiadają za nią całym swoim majątkiem.

Dla większych przedsiębiorstw odpowiednia będzie natomiast spółka akcyjna. Aby możliwe było jej założenie konieczny jest kapitał wstępny o wartości 60 000 euro. Podział udziałów w spółce może przebiegać w różny sposób, akcje mogą też przechodzić z rąk do rąk. O losach całej spółki decydują jej akcjonariusze podczas specjalnych spotkań zarządu. Odpowiedzialność akcjonariuszy wobec osób trzecich jest ograniczona do wysokości wniesionego wkładu.

Firma na start- jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Analizując różne możliwości pozwalające na założenie spółki w Hiszpanii, dysponując niewielkim kapitałem na rozruch działalności, najlepiej zdecydować się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to też tak naprawdę najpopularniejszy i najczęściej zakładany rodzaj spółki w tym kraju. Daje ona szerokie możliwości, można ją zarejestrować nawet przez jedną osobę.

 

Jeśli nie do końca dobrze orientujemy się w hiszpańskim prawie- możemy zwrócić się do specjalnej firmy bądź kancelarii, która specjalizuje się w kwestiach spółek na terenie Hiszpanii. Co ważne, spółka może zostać zarejestrowana w Hiszpanii nawet przez samych obcokrajowców. Zawsze jest jednak konieczne wyrobienie numeru identyfikacyjnego cudzoziemca, który będzie wymagany przy podpisaniu aktu założycielskiego spółki w gabinecie notariusza. Nie trzeba się jednak obawiać- taki numer można wyrobić w bardzo prosty sposób. Będąc już w samej Hiszpanii możemy wyrobić go osobiście na jednym z posterunków policji. Jeśli jednak jesteśmy jeszcze w Polsce- możemy w tym celu udać się do konsulatu.

Sprawdź więcej na: https://accountingservicesinspain.com/

Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.