Sezonowa wymiana opon – sprawdź, dlaczego jest tak ważna!

Sezonowa wymiana opon to absolutnie kluczowa kwestia w kontekście komfortu i bezpieczeństwa jazdy samochodem. Ogumienie zimowe i letnie różni się bowiem od siebie i pozwala na efektywniejsze prowadzenie auta w różnych warunkach pogodowych. Sprawdź, dlaczego nie warto zapominać o sezonowej wymianie opon i gdzie najlepiej ją przeprowadzić!

Sezonowa wymiana opon – najważniejsze informacje

Sezonowa wymiana opon powinna zostać przeprowadzona dwa razy w roku – przed sezonem letnim oraz zimowym. Tylko wtedy kierowca zyska pewność, że jego samochód będzie właściwie zachowywał się na drodze, niezależnie od warunków, jakie na niej panują. Czym w takim razie różnią się te dwa rodzaje ogumienia?

  • Opony letnie. Posiadają one skład zoptymalizowany pod kątem przyczepności oraz trakcji do warunków letnich. Ich bieżnik natomiast składa się z wielu rowków, które umożliwiają łatwiejsze odprowadzanie wody. Wszystko to sprawia, że najlepiej sprawdzają się na suchych oraz mokrych trasach, gdy zewnętrzne temperatury są dodatnie. Dzięki nim zyskasz bezpieczeństwo na drodze oraz komfort prowadzenia auta.
  • Opony zimowe. Posiadają one skład, który zapewnia ogumieniu większą elastyczność w trakcie chłodniejszych dni. Ich bieżnik jest natomiast bogaty w lamelki, a więc cienkie nacięcia, dzięki którym opona lepiej chwyta się śniegu i lodu, co z kolei pozwala zyskać dobrą przyczepność do drogi w sezonie zimowym. Tego rodzaju ogumienie rozpoznasz po specjalnych symbolach na bocznej ściance opony – mowa tu o M+S (Mud and Snow), a także dodatkowym symbolu w postaci płatka śniegu.

Biorąc pod uwagę te różnice, sezonowa wymiana opon jest niezwykle istotna. W praktyce bowiem, ogumienie zimowe nie sprawdzi się latem, zaś letnie zimą. Oczywiście istnieje możliwość zainwestowania w opony całoroczne, jednak odznaczają się one szybszym tempem zużycia i nie zapewniają tak wysokiego komfortu jazdy w skrajnych warunkach pogodowych.

Kiedy powinna mieć miejsce sezonowa wymian opon? Na letnie, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie minimum 7 stopni Celsjusza, zaś na zimowe, gdy spada poniżej tej wartości.

Gdzie wymienić opony? W autoryzowanym serwisie!

Wiesz już, dlaczego sezonowa wymiana opon jest tak istotna. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – gdzie wymienić ogumienie? W praktyce można tego dokonać w dowolnym warsztacie, który specjalizuje się w usługach związanych z wulkanizacją. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone profesjonalnie i skutecznie, wybierz autoryzowany serwis Toyoty. Warszawa to jedno z miast, gdzie funkcjonuje tego rodzaju serwis i oferuje najwyższą jakość świadczonych usług. Co więcej, specjaliści zapewniają także wiele innych działań, dzięki którym zyskasz maksymalny komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę internetową https://www.toyota-okecie.pl/, gdzie znajdziesz niezbędne informacje oraz dane, dzięki którym umówisz się na sezonową wymianę opon.

Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.