Rejestracja spółki handlowej- czy jest to trudne w Hiszpanii?

Spółka handlowa to jeden z najbardziej podstawowych typów spółki, jaki jest możliwy do rejestracji. Biorąc pod uwagę typy spółek, jakie są przewidziane przez hiszpańskie ustawodawstwo, istnieje możliwość rejestracji takiego właśnie podmiotu jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to dość popularna i często wybierana możliwość- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością rejestrują zarówno cudzoziemcy jak sami obywatele Hiszpanii. Dlaczego taka rejestracja jest atrakcyjna i co można osiągnąć prowadząc właśnie taką firmę?

Spółka, która daje bardzo wiele możliwości

W praktyce, rejestracja spółki handlowej może odbyć się bardzo szybko, zarówno w formie tradycyjnej, kiedy to udajemy się do urzędu jak i w formie elektronicznej. Hiszpańskie prawo przewiduje możliwość dokonania takiej rejestracji w specjalnym, przyspieszonym i uproszczonym trybie w wariancie „nowe przedsiębiorstwo”. Jest to ułatwienie, które ma zachęcić osoby zainteresowane do tego, aby rzeczywiście chciały one rejestrować firmę tego typu. Czym wyróżnia się taka spółka w Hiszpanii?

 

  • Jest to podmiot, który jest dość elastyczny i może okazać się odpowiednią osobowością prawną dla różnych firm- zarówno mniejszych, średnich jak i większych. Dla tych największych natomiast bardziej polecana jest już spółka akcyjna- również możliwa do rejestracji w Hiszpanii.
  • Do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przystąpić wraz ze wspólnikami, hiszpańskie prawo daje jednak również możliwość rejestracji takiej firmy w pojedynkę. Warto pamiętać o tym, że podczas rejestracji firmy należy wykazać na koncie nowego podmiotu odpowiednią kwotę kapitału początkowego- obecnie wynosi ona około 3 000 euro. Dzieli się ona na wspólników, którzy przystępują do spółki. Wielkość udziałów wspólników określona zostaje w umowie i akcie założycielskim, które to dokumenty zostają opracowane i potwierdzone w gabinecie notarialnym.
  • Dlaczego akurat rejestracja spółki handlowej? Jest to jedna z bardziej uniwersalnych możliwości, która będzie odpowiednia dla bardzo wielu firm z różnych dziedzin i branż. To, na co na pewno warto zwrócić uwagę to ograniczona odpowiedzialność uczestników spółki za losy podmiotu- odpowiadają oni proporcjonalnie do wielkości wniesionego wkładu bez uwzględnienia ich majątków prywatnych.
  • Proces rejestracji spółki na początku może się wydać dość skomplikowany, dlatego też warto wspomóc się wskazówkami doświadczonych księgowych. Pomocy można szukać na stronie jednego z biur rachunkowych na https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/. To nie tylko doradztwo biznesowe czy też porady związane z tym, jaką osobowość prawną nowego podmiotu powinniśmy wybrać. To także możliwość skorzystania z oferty późniejszego prowadzenia regularnych rozliczeń firmy oraz reprezentacji jej w urzędach w sytuacji, jeśli zaszłaby taka konieczność. To bardzo dobre rozwiązanie na start dla wielu przedsiębiorców, którzy dopiero startują w biznesie.
Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.