W jaki sposób stosować keramzyt dla swoich roślin?

Keramzyt jest kruszywem o wszechstronnym zastosowaniu i powszechnie stosowanym w wielu branżach. Często stosuje się go także w ogrodnictwie- zarówno w przypadku upraw amatorskich jak i profesjonalnych. Keramzyt ogrodniczy może w praktyce mieć różną wielkość, a ta jest zawsze określana na opakowaniu produktu przez opisaną, konkretną frakcję. W jaki sposób wykorzystuje się keramzyt ogrodniczy w praktyce?

Keramzyt świetnie sprawdzi się w niejednym ogrodzie

Warto zauważyć, że w procesie wypalania gliny ilastej otrzymuje się materiał o dużej porowatości, który ma świetną zdolność podciągania wilgoci, a dodatkowo jest materiałem o niewielkiej wadze. Wszystko to sprawia, że keramzyt można stosować przynajmniej do kilku różnych celów. Więcej na temat tego kruszywa można przeczytać bezpośrednio na stronie- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.

– Powszechnym zastosowaniem keramzytu w uprawie roślin doniczkowych jest stosowanie go jako warstwy drenażowej w donicach. Dzięki keramzytowi nadmiar wody może znacznie łatwiej odpłynąć z doniczki, co sprawia, że ryzyko ewentualnego podgniwania korzeni roślin jest znacznie mniejsze.

– Keramzyt ogrodniczy doskonale sprawdzi się także do podsypywania roślin ogrodowych, gdyż może działać okrywowo jako ściółka. Zabezpiecza on ziemię, która bezpośrednio przykrywa korzenie roślin przed zbyt szybkim parowaniem wody z podłoża. Stanowi tez warstwą izolacyjną w przypadku większych mrozów.

– Keramzyt ogrodniczy może być też wykorzystywany w semi- hydroponice. Wszystko dzięki temu, że ma bardzo dużą zdolność podciągania wilgoci do góry. Warto jednak pamiętać, że nieodpylony keramzyt będzie stale zawyżał ph pożywki.

– Kruszywo to można z powodzeniem stosować także jako rozluźniacz do mieszanek glebowych, które dopasowuje się pod kątem wymagań uprawowych konkretnych grup roślin. Keramzyt bardzo dobrze napowietrza glebę, a co za tym idzie sprawia, że korzenie mają stale dostęp do tlenu i mogą znacznie lepiej rosnąć.

Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.